ANA SAYFA | İLETİŞİM

EGE ÜNİVERSİTESİ PALYATİF BAKIM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

TANITIM:

Palyatif Bakım Merkezi, palyatif bakıma ihtiyaç duyan tüm hastalar ve hasta yakınlarına hizmet sunmak, sağlık çalışanları ve toplumu bu alanlarda bilinçlendirmek, palyatif bakımı yalnızca Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi değil kentimiz ve ülkemizde geliştirmek amacı ile kurulmuş bir uygulama ve araştırma merkezidir. Palyatif Bakım hastalık ve tedavileri nedeni ile ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmayı, hastaların ve yakınlarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan yaklaşımlardır. Kanser, Alzheimer gibi hastalıklarda tedavi edici yaklaşımların yanında hastanın ve ailesinin bu süreci mümkün olduğunca rahat geçirmesi için yatarak ve ayaktan tedavi gören hastalara gerekli desteği vermeyi hedefler.  Merkezimiz bir çok disiplinden palyatif bakım alanında uzmanlaşmış bir ekip ile hastalara ve hasta yakınlarına, sağlık çalışanlarına danışmanlık ve hizmet verir, sağlık çalışanlarının palyatif bakım yaklaşımlarını öğrenmesi için yayın, konferans ve seminerler ile bilinçlenmeyi arttırmayı hedefler. Onkoloji, çocuk onkoloji,  algoloji, genel cerrahi, psikiyatri, hemşirelik alanlarındaki uzmanları ile 2005 yılından bu yana birlikte çalışan ekibimiz 2011 yılından itibaren merkez çatısı altında hizmet vermektedir.

 

PALYATİF BAKIM ÜNİTESİ

Palyatif bakım hayatı tehdit edici bir hastalıkla karşılaşan erişkin/çocuk hasta ve ailesinin yaşadığı fiziksel, psiko-sosyal ve manevi sorunları kontrol ederek yaşam kalitelerini iyileştirmeyi amaçlayan yaklaşımdır.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Palyatif Bakım Ünitesi Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün onayı ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın yaptığı görevlendirmelerle 2005 yılında çalışmalarına başlamıştır. Kuruluş aşamasında Prof. Dr. Meltem Uyar (Algoloji BD), Prof. Dr. Hayriye Elbi (Psikiyatri ABD), Prof. Dr. Ahmet Çoker (Genel Cerrahi ABD), Doç. Dr. Sibel Eyigör (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ABD), Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu (Hemşirelik YO), Doç. Dr. Özen Önen (Psikiyatri ABD), kurucu üyelerdir.

Tıbbi Onkoloji, Algoloji, Psikiyatri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Anesteziyoloji ve Hemşirelik Yüksek Okulu Bölümlerinden öğretim üyeleri ve 1 Uzman diyetisyen ve 1 Fizyoterapistten oluşan ekibimiz yatan hastalara ve poliklinik hastalarına düzenli olarak hizmet vermektedir. Bu süre içinde yaklaşık 8000 hastaya ayaktan ve 2000 hastaya yatarak palyatif bakım uygulanmıştır.

Türkiye’de ilk Palyatif Bakım Ünitesi olan ve 5 yıl süre ile hizmet veren tecrübeli ekibimiz, yine Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi bünyesinde “Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi” (EÜPBM) kurulması için girişimlerini başlatmıştır. Ege Üniversitesi Senatosu 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca ve 28.12.2010 gün ve 23/13 sayılı kararı ile merkezimizin kuruluşunu uygun görmüştür. 02.03.2011 tarihli YÖK Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu toplantısında da merkezimizin kurulması onaylanmıştır. Ege Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi (EÜPBM) yönetmeliği de 14.04.2011 tarih ve 27905 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi (2011) ve palyatif bakım yatan hasta kliniği (2012) yenilenmiştir. Klinik hem hastalar hem de çalışanlar için bakımlı, modern bir görünüme kavuşmuş, sağlıklı ve işlevsel bir hale gelmiştir. Son dönem hastalarının konforu, hizmet vermenin kolaylaştırılması hedeflenmiş, hastalar ve yakınları için zor dönemlerinde rahat edebilecekleri, güvenle ve huzurla tedavi görebilecekleri bir klinik oluşmuştur.

 

GÜNCEL

1- Web sitemiz yayındadır. egepalyatif.ege.edu.tr

2- Duyurular eklenecektir.
egepalyatif.ege.edu.tr

Mail: egepalyatif@mail.ege.edu.tr